Adrenalin jménem motokros.

Motokros – jedním z mála  moto sportů kde se skloubí fyzická zdatnost, umění extrémní jízdy na motorce, ale i elegance samotného jezdce v jedno. A nezáleží na výkonosti či kvalitě stroje. Motokros je zkrátka sport pro ty, kteří milují vůni benzínu a posouvání svých možností a hranic.

Jistě, profesionální jezdci se špičkovými výkony předvádějí jízdu lahodící oku nejednomu divákovi. Ale rád bych představil umění amatérských nadšenců tohoto sportu. Amatérů, kteří se s profesionály svým nadšením a umem můžou hrdě postavit do stejné řady. A věřte, že někteří je i daleko předčí.

amatérský motokros

Co je motokros? Každému se jistě vybaví speciálně upravené terénní motorky kroužící na uzavřené, leckdy dost krkolomné trati. A to za každého počasí. Trati plné záludných zatáček, prudkého stoupání následující skokem do propastného klesání. Kdy od kol stroje odlétávají kusy bahna a hlíny (výhoda předních jezdců, že nahazují vždy ty za sebou). Ale hlavně ohlušující řev motoru, kdy v letu ve výskoku řve motor v rozmezí omezovače, aby se vzápětí speciální terénní kola zahryzly do tratě.

Technické požadavky na stroj jsou náročné, protože jde v první řadě o bezpečnost. Speciální je prakticky vše a to dělá motokrosovou motorku provozu neschopnou na regulérní pozemní komunikaci. A kategorie jezdců se dělí podle kubatury motoru i věkové hranice.

Ale srdcem tohoto sportu jsou především jezdci. Nadšenci, pro které je motokros doslova životním stylem. A leckdy tomu podřizují doslova vše. Přestavba dodávek na malé pojízdné depo a zázemí je jen kapkou v moři toho , co vše se točí kolem „ježdění v blátě“. Příprava, tréninky, posilovna, úprava a oprava stoje vesměs svépomocí, zabere rozhodně nemálo času. A při tom ještě chodit do práce a vydělat si na tento koníček. A rozhodně to není sport jen pro muže. Děvčata si svou šikovností a odvahou opravdu nezadají s muži. A jejich kategorie je i v amatérských závodech hojně obsazena.

dvojice jezdců

Kdykoli si vyjedu na tuto podívanou podívat, vždy mě překvapí, s jakou vervou a soustředěním se jezdci připravují na svůj start a jejich soustředěné výrazy na startovním roštu jsou přímo fascinující. Otočení rukojeti plynu na maximum pět vteřin před spadnutím startovní brány a následné vystřelení na start, spolu s ohlušujícím řevem motorů, je pohled, při kterém držíte palce všem těmto odvážlivcům. Odvážlivcům, kteří jezdí srdcem a nezáleží jak výkonnostně kdo na tom je. Zasloužený potlesk zaslouží i jezdec který projel cílovým praporkem poslední a jeho skoky nebyly tak vysoké a daleké. Protože i tento jezdec dokáže jasně všem ukázat, co pro něho motokros znamená.