Co musí dítě umět, než nastoupí do první třídy?

Nástup do první třídy je pro každé dítě dlouho očekávaný moment. Většina dětí se na nástup do školy těší, ačkoliv někteří rodiče mají strach, zda jejich potomek bude školu zvládat, a nepohoří už u zápisu. Co by měl budoucí školák s přehledem zvládat, a proč?

Sebeobsluha

Zatímco ve školce jsou vždy po ruce ochotné učitelky, které pomohou zapnout bundu, nebo zavázat tkaničky, ve škole už tohle všechno musí vaše dítě zvládat samo. Je to docela logické, protože už se nejedná o batole, ale o někoho, kdo se bude nyní z větší části zaměřovat na své vzdělání. Pokud tedy má vaše dítě s některými úkony sebeobsluhy problém, musíte mu pomoci se vše naučit, a nechávat jej, ať to dělá samo. Můžete začít tím, že jej necháte, aby si samo chystalo oblečení do školky. Zprvu jej budete muset kontrolovat, ale postupně vše zvládne. Také už by si mělo umět samo poskládat oblečení do skříně, spárovat ponožky, umýt své boty, a samo si krájet maso pomocí příborového nože.

malí prváčci

Informace

Budoucí školák musí vědět o světě kolem sebe, a především znát důležité údaje o sobě, své rodině, a místě, kde žije. Znát datum svého narození, své jméno a příjmení, jména svých rodičů a sourozenců, včetně jejich věku. Také by mělo znát svoji adresu, vědět ve kterém městě, či vesnici se nachází jeho školka, či škola, znát jména ostatních členů rodiny (babiček, dědečků, tetiček, strýčků…). Vědět kde co nakoupí. Také by mělo znát čísla na nouzové linky, a dokázat v případě potřeby přivolat hasiče, sanitku, nebo třeba policii. Není od věci, když se váš potomek umí i podepsat.

školní třída

Schopnost logického úsudku

Při nástupu do školy by mělo být dítěte dostatečně vyspělé, aby samo zvládalo řešit některé situace. Ví, jak se zachovat, když na něj na ulici promění cizinec? Jak reagovat, když například jeden z rodičů omdlí? Co dělat, pokud mu někdo ubližuje? 

Disciplína

Nyní již bude vaše dítě muset v klidu prosedět několik hodin, a chovat se dle očekávání. Umět pozdravit, poprosit, a poděkovat. Zvládnout své názory udržet na uzdě, přihlásit se, když chce něco říct, a poslouchat pokyny. Věčné vyrušování v hodinách je totiž ve škole nežádoucí, a pokud vaše dítě nemá žádný zdravotní problém, je dokonce nepřijatelné.