Paperless a dynamický biometrický podpis

A co přesně dynamický biometrický podpis je?
Jedná se o technologii zaznamenávání vlastnoručního podpisu na specializované zařízení (tablet + stylus nebo SignPad). Podpis je následně přiřazen do podepisovaného elektronického dokumentu a násobně šifrován. Takto podepsaný dokument plně nahrazuje standardní papírový dokument, avšak oproti papírové formě je mnohempřesnější a bezpečnější (nelze jej zfalšovat). Tímto lze tedy plně nahradit papírovou formu
muž při práci

Výhody paperless a elektronických dokumentů

Nespornými výhodami elektronizace procesů je minimalizování nákladů na papír a veškerou manipulaci s ním spojenou + značné zrychlení procesů a workflow dokumentů. Společnosti, které zavádí elektronizaci procesů a businessu již nemusejí řešit tištění a skenování dokumentů, jejich archivaci, zabezpečení procesů u dokumentů s citlivými údaji, odesílání dokumentů přepravními službami a mnoho dalšího. K tomu všemu si přidejme zásadní snížení ekologické zátěže zpracování a výroby papíru a vyjde nám ideální document management systém.
podpis na mobilu

Jak by to vypadalo v praxi?

Jen si to představte. Řešíte například hypotéku a s tím kvanta papírových dokumentů. Tento dokument podepsat zde, pak o tři strany dále, poslat do banky, zajít na katastrální úřad, vyplnit formuláře, podepsat, zaslat rozhodnutí bance a tak dále a tak dále. Místo toho všeho lze tento složitý proces minimalizovat.
Setkáte se s hypotečním poradcem, na PC vyplníte veškeré potřebné žádosti a dokumenty, elektronicky podepíšete na místech, která se automaticky označují pro podpis (takže na žádný podpis nezapomenete, nebo jej nepřehlédnete) a dokumenty se definovanými procesy rozešlou na dotčené instituce. A protože je vše elektronicky, koncové orgány si tyto elektronické dokumenty automatizovanou cestou přečtou, zhodnotí žádosti a poskytnuté informace a prakticky ihned vyhodnotí výsledky. Vy však stále sedíte u kávy s hypotečním poradcem a nemuseli jste udělat jediný krok.
 osoba a kontinenty

Zní vám to jako vzdálená budoucnost?

Opak je pravdou. Již dnes se s touto technologií a paperless procesy setkáte v bankách, pojišťovnách a dalších institucích, kde již papír a jeho standardní podpis není vyžadován a lze celou proceduru řešit elektronickou formou s využitím dynamických biometrických podpisů.
Zároveň se blíží nařízení evropské unie eIDAS, které má přímo ve struktuře elektronizaci procesů třeba u státní správy. Například se jedná o elektronické občanské průkazy a možnosti autorizace osoby speciálním elektronickým tokenem.
V tomto případě již nebudou nutné osobní návštěvy úřadů a vše vyřídíte online z pohodlí vašeho domova. Pokud se toto nařízení a elektronické OP promítnou i do soukromého sektoru, pak se jistě blíží doba, kdy nebude potřeba žádný vlastnoruční podpis, ale jen autorizace a „podepisování“ pomocí občanského průkazu.