Výběr tenisové rakety je někdy velký oříšek

Stejně jako tenisovou hru charakterizuje především jeho hráč, hráče charakterizuje jeho tenisová raketa head sportoaza.cz. Na první pohled, zejména ten laický, by se mohlo zdát, že výběr dobré a vhodné tenisové rakety je velmi snadný a snad jen otázkou peněz a designu. Opak je však pravdou.

Výběr správné a vhodné tenisové rakety je velmi individuální a specifickou záležitostí, pro každou hráčskou úroveň od začátečníka, přes pokročilého hráče až po profesionála. A nejen to.

Detail tenisového úderu

Zohlednit a zakomponovat do výběru tenisové rakety je třeba mnoho parametrů vycházejících z individuálních potřeb. Nemusíte se však takového výběru obávat, zkušený prodejce sportovních potřeb vám kvalifikovaně poradí a také má velký výběr jednotlivých druhů raket dle typů. Jedním z takových je např. sportoaza.cz, kde vám nejen dobře poradí, ale také zajistí kvalitní výplet vybrané rakety. Nejznámějšími výrobci tenisových raket jsou např. Head či Wilson.

Vybavení na tenis

Jaké jsou základní parametry pro výběr tenisové rakety?

Parametrů pro výběr je mnoho, mezi ty nejzákladnější patří např. hmotnost, délka rakety, typ vyvážení, velikost hlavy a v neposlední řadě také šíře rámu či druh výpletu.

  • Hmotnost celé rakety je velmi důležitá pro ochranu pohybového aparátu (zatížení lokte), ale také z hlediska kvality úderu. Pro začátečníka a jemné ženské pohlaví se doporučuje hmotnost nižší, těžší rakety potom pro statné mužské pohlaví a pokročilé hráče, neboť vyšší hmotnost zvýší úder, ale na druhou stranu netoleruje tolik chyb při technice úderu.
  • Délka rakety je primárně určena výškou osoby a je důležitá pro precizní zpracování technické části úderu.
  • U vyvážení rakety je důležité umístění těžiště, které může být spíše u hlavy rakety (zesílení úderu) nebo lokalizována do rukojeti, což naopak zvýší úderovou přesnost.
  • Velikost hlavy nám udává velikost plochy, kterou můžeme použít pro úder. Zde logicky větší plocha je vhodná pro začátečníky, a naopak menší plocha pro pokročilé, kteří v tomto případě ocení vyšší přesnost při určení cílového dopadu.
  • U šířky rámu je pro začátečníka vhodnější rám širší, který zajistí vyšší stabilitu při úderu, profesionál či pokročilý hráč preferuje rám užší.
  • Posledním základním parametrem je kvalita a styl výpletu vč. jeho hustoty. Vždy je lepší volit kvalitnější výrobce strun a pokus jste začátečník, tak raději volte nižší hustotu, neboť míč nemá tak rychlý odraz a tím máte více kontroly nad technikou provedení úderu samotného.

Přestože se výběr tenisové rakety zdá být složitý, s pokračujícím zvýšení vaší dovednosti v tenise, si snadněji dané parametry určíte dle vašich individuálních potřeb.