Je termovize skutečně užitečná?

Asi každý z nás chce, aby byl jeho dům co nejlépe chráněn. Koneckonců, mělo by to být místo, kde se cítíme bezpečně a chráněni, kde si můžeme odpočinout a relaxovat. Z těchto důvodů používáme nejrůznější ochranné prvky, které nám mají pomoci náš majetek zabezpečit.

Tím nejzákladnějším, který je dnes zabudován prakticky do všech staveb, je klasický zámek. Je samozřejmé, že jde o poměrně účinnou metodu ochrany. Přeci jen, i zkušenému zloději bude nějakou chvíli trvat, než se přes něj dostane.

termokamera1

Ovšem je jasné, že mnohým lidem tato ochrana nestačí. Platí to především, pokud mají v domě nějaký cennější majetek. Proto si pořizují další ochranné systémy. Jedním z těch běžných, především na vesnici, je pes většího vzrůstu.

Ten má tu výhodu, že zároveň funguje i jako společník, což ocení především děti. Je však fakt, že je třeba se o něj starat a vychovávat jej, což zdaleka ne všichni zvládnou. Navíc je zde možnost, že jej zloděj může otrávit či zastřelit.

termokamera2

Proto se stávají čím dál běžnější také nejrůznější kamery. Ty obvykle míří před vchodové dveře, nebo se pomalu otáčí a zabírají prakticky celý pozemek. Často se jich umisťuje více, aby byla pokryta veškerá potenciálně slabá místa, kudy by zloděj mohl do budovy vniknout.

Problém je, že bez osvětlení jsou v noci k ničemu. Proto se někdy používá i termovize Úniky tepla. Ta zabírá místo obrazu tepelné stopy. I v noci tak vidíte, zda se k vám někdo nevkrádá.

Zde je však problém, že nepoznáte, o jakou osobu jde. Navíc například v horkém létě, kdy je vše rozpálené, pravděpodobně nikoho neuvidíte, neboť vše bude vydávat tepelné záření. Není tedy ani zdaleka tak užitečná, jak nám ukazují filmy. A i proto není příliš využívaná.

Ať už se však rozhodnete chránit svůj dům jakkoliv, mějte na paměti, že záleží jen na vás, jak bezpečný bude. A že se zde nevyplatí šetřit, není snad třeba říkat.