Proč je důležité zajímat se o politiku

Ačkoliv je politika často velmi probírané téma, zejména v hospodě u piva, najde se mnoho lidí, které absolutně nezajímá. Asi však není potřeba říkat, že tento přístup rozhodně není ideální. Koneckonců, politika ovlivňuje náš každodenní život více, než si uvědomujeme. To jsme koneckonců poznali zejména v minulých letech, kdy i u nás byla pandemie covidu. Byla to totiž právě vláda a politici, kteří v ní sedí, kdo určovali, jaká opatření budou zavedena a v jaké míře. A ať už jsme s nimi souhlasili či nikoliv, nezbylo nám, než je dodržovat.

 

zapečetěná volební urna

 

Samozřejmě, zdaleka ne se všemi kroky vlády každý z nás souhlasí. A mnozí si myslí, že ta současná je to nejhorší, co nás potkalo. Přesto však tvrdí, že „na to kašlou“, neboť stejně nemohou nic ovlivnit. To však není pravda.

 

Jedním z nástrojů, které má běžný člověk k dispozici, jsou volby, ať už zastupitelské, parlamentní či senátní. V nich může snadno zvolit toho, o kom bude přesvědčen, že se na danou pozici nejlépe hodí, a dát mu svůj hlas – i když je pravda, že se často jedná o výběr toho nejmenšího zla.

 

jak se ve volbách rozhodnout?

 

Mnozí však k volbám nechodí, neboť věří, že jsou stejně už předem rozhodnuté. To však není pravda. Jistě, politické strany je ovlivňují jiným způsobem, například nařídí sestavit kandidátky tak, aby jimi preferovaná strana s největší pravděpodobností vyhrála – i to je důvod, proč existuje tolik malých stran. Avšak přímo zasahovat do hlasování, to se naštěstí zatím ještě neděje.

 

Nesmíme totiž zapomínat, že zejména ty nejdůležitější volby jsou sledovány nejen občany, ale také nezávislými zahraničními pozorovateli. Ti dohlíží na to, aby byl jejich průběh skutečně férový a aby nedocházelo k manipulaci s hlasy.

 

I proto je to prakticky jediným způsob, jak můžeme skutečně efektivně vyjádřit svou nespokojenost. Jistě, demonstrace se dělají, avšak řekněme si upřímně – měly někdy nějaký efekt? Zvláště ty z posledních několika let, ať už je pořádal kdokoliv? Proto choďme k volbám. Každý hlas se totiž počítá.