Vhodné barvy stěn v pokojích

I když se to zdá jako maličkost, barvy v pokojích jsou velice důležitou součástí místnosti. Nejde jen o to, vybrat barvu jaká se Vám líbí, ale také uvažovat nad tím, jaká barva je vhodná zrovna do této místnosti tzn. Jestli se jedná například o pracovnu, ložnici, dětský nebo obývací pokoj. Barvy na zdích na nás mají totiž velký vliv. Ovlivňují nejen naši náladu ale také náš celkový pocit.

Výběr barev

Pokud je váš byt malý, je vhodné použít světlé barvy, které pokoj krásně prosvětlí, takže se bude opticky jevit větší. Pomoci může také podlaha v tmavších barvách. Jestli máte nízké stropy, rozhodně nevolte tmavou barvu stropu, protože budete mít pocit, že máte strop přímo přilepený na hlavě a neminou vás ani pocity tísně.
Stěna v ložnici

Když jsme si ujasnili barvy podle velikosti pokoje, pojďme se vrhnout na výběr barev podle jejich psychologie. Co je důležité si uvědomit je, že se barvy rozdělují na teplé a studené. Mezi teplé řadíme červenou, oranžovou, žlutou a bílou. Tyto barvy nás nabíjí energií, zlepšují nám náladu a povzbuzují nás. Vhodné jsou proto do obývacích pokojů, kuchyně nebo třeba dětského pokoje. Chladné barvy, jako je modrá, šedá, zelená, fialová, hnědá nebo černá, nás naopak uklidňují, lépe se při nich soustředíme, jsou vhodné pro osoby, které se do domova vracejí za účelem relaxace. Díky těmto vlastnostem nacházejí své uplatnění v ložnicích a prostorech určených k odpočinku.
Malířské náčiní

Do obývacího pokoje je vhodná bílá, díky kterému bude pokoj vypadat vzdušnější, jasnější a čistý, zelená, která dodá pocit luxusu a přílivu energie a levandulová. Pokuste se vyhnout červené barvě, která může podporovat agresivitu. Ložnici je dobré ladit do studenějších barev. Taková modrá barva vás uklidní a prodlouží dobu vašeho spánku a hnědá je barva útulnosti. Žlutá vám pomůže, pokud máte problémy se vstáváním, jelikož po ránu dodá potřebnou dávku chybějící energie. Pokud patříte k citlivějším jedincům opět vynechte červenou. V některých případech může ale probouzet vášnivost.

Barva kuchyně, ač se tomu nechce věřit, je velice důležitá, protože ovlivňuje vaši chuť k jídlu. Jste-li velkým jedlíkem, rozhodně nevolte oranžovou barvu, která podporuje chuť k jídlu. Každopádně je lepší volit mezi teplými barvami, které mají na svědomí zvýšení komunikativnost. Pokud tak máte spojenou kuchyň spolu s jídelnou, můžete se těšit na příjemnou konverzaci se svou rodinou. Do dětských pokojů je nejlepší volit oblíbenou barvu dítěte. Pokud ale chcete mít trochu času a klidu, vsázejte na chladné barvy.